کدینگ لغات

کدینگ پیشنهادی لغات پرکاربرد انگلیسی

جستجوی کدینگ لغات

نمونه کدینگ‌های پیشنهادی کاربران

کدینگ لغات چیست و چطور از آن برای به خاطر سپردن کلمات استفاده کنیم؟

تفاوتی ندارد که در کدام آزمون زبان قصد دارید شرکت کنید و یا کدام کتاب لغات را میخواهید حفظ کنید، در هر صورت اگر قرار است تعداد بسیار زیادی از کلمات را به خاطر بسپارید و معنای آنها را نیز به یاد بیاورید، کدینگ لغات به شما کمک می کند که طی مدت زمان کوتاهی به هدف خود برسید.

کدینگ لغات که اصطلاحاً به آن  Mnemonic نیز گفته می شود ایجاد یک الگو، ایده یا تصویری است که به شما کمک می کند واژگان و معانی آنها را به خاطر بسپارید.

به طور کلی کدینگ لغات به دو روش انجام می گیرد:

  • کدگذاری با سایر عبارات و کلمات مرتبط
  • کدگذاری با تصاویر

هرچقدر شما بهتر بتوانید بین اجزای مختلف یک لغت و کلمات و عبارات دیگر یا حتی تصاویر ارتباط بیشتری برقرار کنید، یادآوری آن کلمات و معنای آن در آینده برای شما بسیار راحت تر خواهد بود.

کدگذاری لغات به این جهت به شما کمک می کند که مغز شما چیزهایی را که توجه بیشتری به آن کرده اید، راحت تر به یاد می‌آورد. زمانی که شما روی یک تمرکز دقت می کنید تا آن را به عبارات، کلمات یا تصاویر دیگری ربط دهید، در حقیقت دانش خود را در خصوص آن افزایش داده و در مغز شما اطلاعات بیشتری در خصوص آن واژگان، دسته بندی می شود. همین، نشان می‌دهد که شما توجه بیشتری به آن لغت نشان داده اید. نتیجه این روند به یاد آوری راحت تر آن لغت همراه با کلمات، عبارات و تصاویری است که به آن مرتبط کرده اید.

نکته دیگر این است که وقتی شما بین اطلاعات جدید با اطلاعاتی که از قبل می دانستید ارتباط برقرار می کنید مغز شما اطلاعات جدید را همراه با اطلاعات قدیمی بسیار راحت‌تر به خاطر می آورد.

 

words coding

کدینگ لغات یا mnemonics چطور در یادگیری زبان خارجی به شما کمک می کند؟

کدینگ لغات نه تنها در حفظ خود کلمه و معنی آن تاثیر قابل توجهی دارد بلکه می تواند در حفظ کردن هر آنچه که به کلمه مرتبط می شود به شما کمک کند، از جمله:

تلفظ کلمه

اولین قدم در یادگیری هر لغتی، تلفظ درست آن است. یکی از روش‌هایی که کدگذاری کلمات به شما کمک می کند، به راحتی آن را انجام دهید، به خاطر سپردن تلفظ صحیح لغات است. شما با مرتبط کردن لغت مورد نظرتان با کلماتی در زبان مادری خودتان که تلفظ های یکسانی با هم دارند می‌توانید تلفظ صحیح کلمات را در زبان اصلی که در حال یادگیری آن هستید به راحتی به خاطر بسپارید.

همچنین می توانید واژگان طولانی را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کرده و هر بخش را به یک عبارت یا کلمه با تلفظ مشابه مرتبط کنید.

معنای کلمه

بهترین روش برای به خاطرسپاری معنای لغات، استفاده از روش کدگذاری با تصاویر یا همان mnemonics است. تحقیقات بسیار زیادی نشان داده اند که ذهن ما تصاویر را بسیار راحت تر از اعداد و کلمات به خاطر می سپارد. بنابراین اگر بتوانید معنای لغات را به یک تصویر یک خاطره یا یک فیلم مورد علاقه تان ربط بدهید یاد آوری آن برای شما به مراتب راحت تر خواهد بود.

 نوع کلمه

یکی از مشکلات اکثر داوطلبینی که قصد دارند در آزمون های زبان مثل تافل، آیلتس و جی آر ای شرکت کنند، تشخیص نوع کلمه از لحاظ اسم، فعل، صفت یا کلمه ربط بودن آنهاست. همانطور که پیش از این اشاره کردیم شما از روش کدگذاری یا  mnemonicsمی‌توانید فراتر از یادگیری نکات ساده بهره ببرید شما می توانید از این روش برای به خاطر سپردن نکات گرامری چالش‌برانگیز مثل نوع کلمات و کاربرد آنها در جمله استفاده کنید.

 با روش کدگذاری واژگان شما می توانید برای هر کدام از این انواع کلما،ت یک عبارت یا تصویر مرتبط را در نظر گرفته و کلمات مورد نظر تان را با توجه به نوع شان، به عبارات یا تصاویر مربوطه، ربط دهید. به این ترتیب، با به خاطر آوردن هر کلمه همراه با آنچه به آن مرتبط شده یا کدگذاری شده به راحتی نوع کلمه را نیز به خاطر خواهید آورد.

 کاربرد کلمه

همه ما میدانیم که مثال‌ها و کاربرد کلمات در جمله نقش بسیار اساسی در یادگیری یک زبان جدید ایفا می کنند. یکی از روش های موثر در یادگیری لغات جدید، کاربرد کلمه در جملات و ربط دادن آنها به مفاهیمی است که از قبل در ذهن داشتیم. این کار نه تنها موجب می‌شود معنای کلمه را به راحتی به خاطر بسپارید بلکه کاربرد کلمه در جمله را نیز در ذهن شما جا می اندازد.

چطور از کدینگی کلمات Mnemonics برای به خاطر سپاری واژگان یک زبان جدید کمک بگیریم؟

کدینگ کلمات با ارتباط دادن یک کلمه در زبان جدید با عبارات، مفاهیم یا تصاویر در زبان مادری خودتان که در ذهن شما به خوبی جا افتاده انجام می‌گیرد. برای ارتباط دادن لغات جدید با روش کدگذاری دو مرحله زیر را باید انجام دهید:

  1. چندین بار کلمه جدید را با خودتان تکرار کنید و به این فکر کنید که تلفظ آن شبیه چه عبارت یا کلمه دیگری در زبان مادری تان است. شاید لازم باشد که کلمه را به چند بخش تقسیم کنید و تلفظ هر بخش را به کلمه‌ای در زبان مادری خودتان ارتباط دهید.
  2. از کلماتی که به خاطر آورده‌اید یک تصویر خنده دار در ذهن تان ایجاد کنید و کلمات را در آن تصویر به روشی که به راحتی آن‌ها را به یاد بیاورید، به هم مرتبط کنید. تصویر سازی کلمات در ذهن شما در مدت زمان کوتاهی انجام می گیرد و باید سعی کنید در تصاویری که به هم ربط می‌دهید، اغراق وجود داشته باشد. به این ترتیب، ذهن شما تصاویر مرتبط را به راحتی به خاطر می آورد و شما از روی کدگذاری هایی که با کلمات مرتبط با تصاویر درنظر گرفته بودید، تلفظ لغت جدید را به خاطر خواهید آورد.

برای به خاطر سپردن نوع کلمه و گرامر و معنای آن نیز کافی است کد های مرتبط هرکدام را به این تصویری که در ذهن ایجاد کرده بودید، اضافه کنید و بین آنها ارتباط برقرار کنید.

به این ترتیب هر زمان که بخواهید این لغت جدید را به خاطر بیاورید، آن تصویر در ذهن شما شکل می‌گیرد و با استفاده از کدگذاری هایی که روی آن انجام داده بودید، به راحتی تلفظ نوع کلمه معنی و گرامر آن را به خاطر خواهید سپرد.

مزایای کدینگ کلمات در آکادمی زبان شایسته

برای اینکه بتوانید از روش کدگذاری کلمات به طور موثری در یادگیری زبان خارجی کمک بگیرید باید کمی وقت بگذارید به خصوص زمانی که قرار است برای حفظ کردن کلمات از تصاویر مرتبط استفاده کنید. اگر خودتان قرار باشد برای ۱۰۰ کلمه جدید کلمات و عبارات مرتبط را پیدا کرده و به خاطر بسپارید به مدت زمان طولانی نیاز دارید.

 اما معمولاً داوطلبانی که قصد دارند در آزمونهای مختلف زبان مثل تافل، آیلتس و جی آر ای شرکت کنند، زمان چندانی ندارند و باید طی چند ماه خودشان را برای شرکت در این آزمون ها آماده کنند.

به همین علت، در آکادمی زبان شایسته این امکان زیر را برای راحت کردن کار شما فراهم آورده ایم:

جستجوی لغت و مشاهده کدینگ های به اشتراک گذاشته شده

در بخش کدینگ کلمات، داوطلبین می‌توانند کدگذاری لغات را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و به این ترتیب اگر بخواهید لغتی را با روش کدگذاری به خاطر بسپارید، دیگر نیازی نیست برای برقراری ارتباط بین آن لغت و مفاهیمی که از قبل در ذهن داشتید، وقت زیادی صرف کنید. فقط کافیست این لغت را در قسمت جستجوی کدینگ کلمات در سایت سرچ کرده و کدگذاری هایی که سایر داوطلبین برای به خاطر سپاری آن را  پیشنهاد داده‌اند، مشاهده کنید.

این کار می تواند به طور قابل توجهی در زمانی که برای حفظ کردن کلمات وقت صرف می کنید، صرفه جویی کند. پس از اینکه کدگذاری واژگان مورد نظر خودتان را پیدا کردید، فقط کافیست آنها را طی دوره های زمانی مناسب مرور کنید تا به راحتی دامنه واژگان هر آزمون را گسترش داده و به خاطر بسپارید.

به اشتراک گذاری کدینگ لغات

در بخش کدینگ کلمات آکادمی زبان شایسته می‌توانید کد گذاری های خود را با دیگر داوطلبین به اشتراک بگذارید. اگر تصور می کنید برای یک یا چند لغت، کدگذاری های مناسبی انجام دادید که می تواند برای سایر داوطلبان نیز مفید باشد، لغت مورد نظر را در بخش کدینگ جستجو کرده و در قسمت نظرات کدینگ خود را در یک متن کوتاه توضیح دهید. در صورتی که کدگذاری شما مورد تایید اساتید آکادمی زبان قرار بگیرد، با نام خودتان در سایت منتشر شده و داوطلبینی که به دنبال کدگذاری این کلمه باشند، به راحتی از آنچه که شما به اشتراک گذاشته‌اید استفاده خواهند کرد.

رتبه دهی به کدگذاری ها توسط داوطلبین

در بخش کدینگ لغات می توانید کدگذاری هایی که دیگر داوطلبین به اشتراک گذاشته اند را لایک کنید. هر چقدر تعداد لایک های کد گذاری بیشتر باشد، رتبه بالاتری به آن داده شده و بالاتر از سایر کدگذاری های به اشتراک گذاشته شده قرار می گیرد تا سایر داوطلبین به راحتی بتوانند به آن دسترسی داشته و برای به خاطر سپردن لغات از آن استفاده کنند.

پشتیبانی تخصصی اساتید آکادمی زبان شایسته

اساتید آکادمی زبان شایسته تمام کد گذاری هایی که توسط داوطلبان به اشتراک گذاشته می شود را بررسی کرده و در صورت کاربردی بودن، اجازه انتشار آن را در سایت می دهند. بنابراین، شما می‌توانید از مفید بودن و کاربردی بودن تمام اطلاعات مربوط به کدینگ کلمات که در این بخش از سایت در اختیار شما قرار گرفته مطمئن باشید.

اگر شما هم از روش کدگذاری برای بخاطر سپردن لغات کمک گرفته‌اید، خوشحال می شویم اطلاعات خود را با ما و سایر داوطلبین به اشتراک بگذارید. همچنین اگر از بخش کدینگ لغات برای افزایش دامنه واژگان خود استفاده کرده اید می توانید با شرکت در آزمون های ماک در همین وب سایت اطلاعات خود را ارزیابی کنید.